Skip links and keyboard navigation

    Media Statements

    Coat of ArmsMedia Release
    Minister for Employment and Small Business and Minister for Training and Skills Development
    The Honourable Shannon Fentiman

    South East regional finalists announced for Queensland’s top training awards

    Minister for Employment and Small Business and Minister for Training and Skills Development
    The Honourable Shannon Fentiman

    Friday, June 07, 2019

    South East regional finalists announced for Queensland’s top training awards

    The top 33 finalists have been selected to contest the South East regional final of the 58th Queensland Training Awards.

    Member for Gaven Meaghan Scanlon said these high calibre finalists represent a wide range of industries and occupations, from mechanics, electricians, small bakeries and hairdressing salons, to migrant support organisations and big businesses.

    “I congratulate all of them for becoming a finalist in these prestigious awards, and for their dedication to training,” she said.

    “Being selected as a regional finalist recognises their outstanding contribution to the state’s growth and economy and they should be proud of their achievements so far.”

    Minister for Training and Skills Development Shannon Fentiman said the Palaszczuk Government is committed to supporting training and skills development for all Queenslanders.

    “These apprentices and trainees, students, teachers, employers, and training and community organisations have used training to build their careers, grow their businesses and strengthen their communities,” Ms Fentiman said.

    “Finalists from South East region will join more than 220 finalists from across seven regions who will vie for a place at the state final of the Queensland Training Awards in Brisbane on 14 September.

    “The Queensland Training Awards focuses the spotlight on the excellence that exists in the state’s training sector and supports our commitment to fostering skilled workforces.

    “I encourage local community members to attend the regional final on 5 July in Surfers Paradise to recognise and support their local finalists.”

    The 11 regional award categories are Harry Hauenschild Apprentice of the Year; Bob Marshman Trainee of the Year; Vocational Student of the Year; Aboriginal and Torres Strait Islander Student of the Year; School-based Apprentice or Trainee of the Year; VET Teacher or Trainer of the Year; Equity VET Student of the Year; Community Training Initiative of the Year; and Small, Medium and Large Employer of the Year.

    The Queensland Training Awards are run by the Department of Employment, Small Business and Training with the support of regional and state sponsors.

    All the finalists competing in the 11 award categories for the seven regional finals are available at https://desbt.qld.gov.au/training/qta/winners-and-finalists/regions

    Regional final tickets will go on sale in June, visit https://desbt.qld.gov.au/training/qta/award-ceremonies for details.

    ENDS

    Media Contact:          Inga Williams              0439 949 719


     

    South East regional finalists:

     

    Harry Hauenschild Apprentice of the Year

    Janelle Kent – Oxenford

    Emma Arkinstall – Miami

    Charlie Nightingale – Daisy Hill

     

    Bob Marshman Trainee of the Year

    Rhys Briggs-Andrews – Coolangatta

    Tegan Molesworth – Robina

    Rebecca Aguirre – Rochedale South

     

    Vocational Student of the Year

    Abeer Salem – Carrara

    Catherine Foster – Southport

    Mitchell Stone – Nerang

     

    Aboriginal and Torres Strait Islander Student of the Year

    Bryan Hinkins – Southport

    Allister Dolan – Southport

    Jahkita Kilcoyne – Bundall

     

    School-based Apprentice or Trainee of the Year

    Eva Angeloglou – Mermaid Waters

    Callam Sammons – Cedar Grove

    Jahkita Kilcoyne – Bundall

     

    VET Teacher or Trainer of the Year

    Cassie Stanley – Mermaid Waters

    Kimberley Korevaar – Varsity Lakes

    Tasha Smith – Ormeau

     

    Equity VET Student of the Year

    Jake McCosker – Russell Island

    Cameron Hall – Gaven

    Kushal Solanki – Maudsland

     

    Community Training Initiative of the Year

    Multilink Community Services Inc – Logan Central

    National Retail Association – Milton

    Reclink Australia – Fortitude Valley

     

    Large Employer of the Year

    Brown and Hurley Pty Ltd – Yatala

    Frizelle Sunshine Automotive – Southport

    Gold Coast Health – Southport

     

    Medium Employer of the Year

    North Australian Contracting – Shailer Park

    National Trust - Currumbin Wildlife Sanctuary – Currumbin

    Jamadu (QLD) trading as McDonald's – Burleigh Waters, Robina Central, Reedy Creek, Palm Beach, Elanora and Tugun

     

    Small Employer of the Year

    Thom and Ann's Restaurant Deli – Yarrabilba

    Goldtrim Tiling – Elanora

    6729 Bakery – Broadbeach