Skip links and keyboard navigation

    Media Statements

    Coat of ArmsMedia Release
    Premier
    The Honourable Campbell Newman

    Ambassadors set to inspire on Australia Day

    Premier
    The Honourable Campbell Newman

    Friday, December 13, 2013

    Ambassadors set to inspire on Australia Day

    Premier Campbell Newman today announced that 47 Australia Day Ambassadors are set to join local communities across the state to help celebrate our national day.

     

    “The Australia Day Ambassador Program helps bring communities together by sending high achieving and inspirational Queenslanders to local council Australia Day celebrations,” Mr Newman said.

     

    “Through this program, Ambassadors are able to share their stories and inspire local communities across the state, from Thursday Island to Mount Isa, Longreach and St George.

     

    “Next year marks the tenth year the Ambassador Program has been running in Queensland and it will be our biggest yet.

     

    “The 2014 Ambassadors include inspirational sporting stars, business leaders, entrepreneurs and scientists.

     

    “I thank the Ambassadors and local councils who are participating in the 2014 program and encourage all Queenslanders to share in the spirit of Australia Day,” Mr Newman said.

     

    The Ambassador Program is proudly supported by the Queensland Government in partnership with the Australian Government, through the National Australia Day Council. The Ambassador Program is sponsored nationally by Woolworths.

     

    For more information about the program, or to find out more about the 2014 Ambassadors, visit www.australiaday.org.au/qld.

     

    [ENDS] 13 December 2013

     

    Media Contact: Premier’s office 3719 7000, Minister’s office 3719 7170  

     

     

     

    2014 Ambassadors

     

    Balonne Shire Council (St George)—Dr Peter Woodruff AM, Chairman of the Medical Board of Queensland

     

    Barcaldine Shire Council (Barcaldine and Jericho)—Daphne Pirie AO MBE, sportswoman, administrator and women's advocate

     

    Barcaldine Shire Council (Muttaburra and Aramac)—David Conry, Co-Founder of Youngcare and human rights activist 

     

    Boulia Shire Council (Boulia)—Alison Alexander, food consultant, Queensland food fellow

     

    Burke Shire Council (Burketown)—Dr Barbara Piscitelli AM, children's champion

     

    Carpentaria Shire Council (Normanton and Karumba)—Tim Page, photojournalist

     

    Charters Towers Regional Council (Charters Towers)—Jenny Woodward, Weather Presenter ABC News

     

    Cloncurry Shire Council (Cloncurry)—Marayke Jonkers, Paralympian and Founder of Sporting Dreams

     

    Cook Shire Council (Cooktown)—Ross McKinnon AM, Curator-in-Charge, Brisbane Botanic Gardens

     

    Etheridge Shire Council (Georgetown)—John Lazarou, PR/ Director for The Coffee Club, charity worker

     

    Gold Coast City Council (Surfers Paradise)—Nicole Gibson, mental health campaigner

     

    Goondiwindi Regional Council (Goondiwindi)—Professor Max Lu FAA FTSE, Queensland

    Great and academic leader

     

    Goondiwindi Regional Council (Inglewood)—Peter Howard, veteran food and wine commentator

     

    Hinchinbrook Shire Council (Ingham)—Scott Stidston OAM, disability campaigner and advocate

     

    Ipswich City Council (Ipswich)—Terry White AO, Chair – Terry White Chemists

     

    Isaac Regional Council (Moranbah)—Professor Julie Campbell AO, medical researcher, now cattle producer

     

    Lockyer Valley Regional Council (Gatton)—Beverely Mirolo OAM, blood cancer specialist

     

    Longreach Regional Council (Longreach)—Charlie Earp OAM, Australia's most recognised golf coach

     

    Maranoa Regional Council (Injune)—Emeritus Professor Ken Donald AO, medical educator and Queensland Great

     

    Maranoa Regional Council (Mitchell)—Dr Richard Lewandowski, Founder of Operation Smile Australia

     

    Maranoa Regional Council (Surat)—Bronwyn Sheehan, Founder and Executive Director, The Pyjama Foundation  

     

    Maranoa Regional Council (Wallumbilla and Roma)—Major Jim Campbell DFC, foundation member of the Sunshine Coast Helicopter Rescue Service

     

    McKinlay Shire Council (Julia Creek)—Angelo Puglisi, owner of Ballandean Estate Wines

    Moreton Bay Regional Council (Redcliffe)—Bruce and Denise Morcombe OAM, Founders of the Daniel Morcombe Foundation

     

    Mount Isa City Council (Mount Isa)—Professor Kay Saunders AM, writer, historian and anthropologist

     

    North Burnett Regional Council (Monto)—Bill Bristow AM, Founder, Angel Flight Australia

    Quilpie Shire Council (Quilpie)—Dr Sally Butler, author of Our Way and Before Time Today

     

    Richmond Shire Council (Richmond)—Professor Peter Leggat AM, medical researcher and community volunteer

     

    Scenic Rim Regional Council (Beaudesert)—Jerry Coleby-Williams, TV gardener and horticultural specialist

     

    Southern Downs Regional Council (Stanthorpe and Warwick)—Dr Colin Dillon AM APM, 2013 Honours recipient for significant service to the Indigenous community of Queensland

    Sunshine Coast Regional Council (Kings Beach)—Craig Lowndes OAM, Australia’s most popular and successful champion racer

     

    Sunshine Coast Regional Council (Kings Beach)—David Pugh, chef and owner, Restaurant Two

     

    Sunshine Coast Regional Council (Palmview)—Dr Sally Goold OAM, registered nurse and Senior Australian of the Year 2006

     

    Sunshine Coast Regional Council (Palmwoods)—Jacob McLuskie, defensive driving advocate and Founder, Jason Rich Foundation

     

    Toowoomba Regional Council (Clifton)—Professor Brendan Burkett OAM, Paralympic champion and professional engineer

     

    Toowoomba Regional Council (Highfields)—Hetty Johnston, Founder and Executive Director of Bravehearts Inc

     

    Toowoomba Regional Council (Hodgson Vale)—Ron Rankin AM, Australian volunteer surf lifesaver

     

    Toowoomba Regional Council (Oakey)—Sergeant Jim Bellos, People of Australia Ambassador and multicultural champion

     

    Toowoomba Regional Council (Pittsworth)—Joshua Lang, Queensland Young Australian of the Year finalist

     

    Toowoomba Regional Council (Pittsworth)—Charles Thomas, anti-bullying campaigner and musician

     

    Torres Shire Council (Thursday Island)—Kevin Keeffe, Queensland Executive Director, Australian Red Cross

     

    Townsville City Council (Townsville)—Sara Carrigan OAM, Olympic gold medal cyclist

     

    Western Downs Regional Council (Chinchilla and Tara Region)—Professor David Tudehope AM, paediatric specialist in newborn care

     

    Western Downs Regional Council (Dalby and Bell)—Clive Berghofer AM, hardworking, self-made, down to earth and generous philanthropist

     

    Western Downs Regional Council (Wandoan and Miles)—Lars Olsen, CEO and Founder of the Forget-Me-Not Children’s Home

     

    Winton Shire Council (Winton)—Emeritus Professor Roly Sussex OAM, language enthusiast